Südame-veresoonkonna haigused on Eestis kõige sagedasemad haigestumise ja surma põhjused. Üks suurimaid südame-veresoonkonnahaiguse riskitegureid on kõrgenenud kolesteroolitase. Kõrgnenud kolesteroolitaset inimene ise ei tunne, vaid kahjustab meie südame-veresoonkonda endast märku andmata. Ühe määramisega on Südameapteekides võimalik saada tervelt kuus kolesterooliga seonduvat näitajat!
Kolesterooli täisprofiili määramist teostab eriväljaõppe saanud proviisor või farmatseut, kes jagab lisaks määramisele ka olulisemaid näpunäiteid.
Enne kolesterooli täisprofiili määramist on soovitatav olla vähemalt 12 tundi söömata. Kuid võib ka määrata 2-3h peale kerget einet. Janu kustutamiseks võib tarbida vett!
Teenusele on vajalik eelregistreeruda alloleva vormi kaudu.
Mida tuleks teada enne kolesterooli täisprofiili määramist?
Analüüsi mõjutab toitumine, soovitatav on olla vähemalt 12 tundi söömata, kuid võib määrata ka 2-3h peale kerget einet. Janu kustutamiseks võib tarbida vett.
Kolesterooli Täisprofiili määrab eriväljaõppe saanud proviisor või farmatseut.
Tulemus määratakse sõrmeotsast võetavast paarist tilgast kapillaarverest.
Mis on kolesterool ja triglütseriidid?
Kolesterool on inimkehas enim leiduv orgaaniline ühend. Ilma kolesteroolita ei suudaks rakud toimida, olles oluline rakumembraani koosotisosa ning vajalik aine steroidhormoonide ja sapphapete sünteesiks. Kui räägitakse kolesteroolist, siis tihtipeale mõeldakse vaid üldkolesterooli taseme peale, kuid tegelikkuses liigub kolesterool veres ringi rasvast ja valgust koosnevate lipoproteiinide vahendusel.
Kolesterool jaguneb kaheks: nn „hea“ kolesterool ehk HDL-kolesterool ja nn „halb“ kolesterool ehk LDL-kolesterool.
Liigne LDL-kolesterooli sisaldus veres põhjustab kolesterooli kleepumise veresoonte seintele. Seetõttu on ta peamine ateroskleroosi ehk veresoonte lupjumise põhjus ning selle kõrget taset veres peetakse südame- ja veresoonkonnahaiguste oluliseks riskifaktoriks.
Seevastu HDL-kolesterool aitab organismil halvast kolesteroolist vabaneda. Kui hea ehk HDL-kolesterooli sisaldus veres on madal, siis südamehaiguste tekke risk suureneb.
Triglütseriidid on vajalikud organismi energeetiliste vajaduste rahuldamiseks. Kui triglütseriidide ja ka kolesterooli tase veres on kõrgenenud, siis suureneb oht südamehaiguste väljakujunemiseks.
Kolesterooli täisprofiili normväärtused
Üldkolesterool
< 5,0 mmol/L
LDL-kolesterool
< 3,0 mmol/L
HDL-kolesterool
Meestel > 1,0 mmol/L,
Naistel > 1,2 mmol/L
Triglütseriidid
< 1,7 mmol/L
Südamehaiguste (nt infarkt) või suhkruhaiguse esinemisel on oluline saavutada madalamad väärtused
Üldkolesterool
< 4,5 mmol/L
LDL-kolesterool
< 2,5 mmol/L
Vere suurt kolesteroolisisaldust põhjustavad eelkõige toiduvalik, näiteks liigne rasvade tarbimine, passiivne eluviis, liigne kehakaal, kõrgenenud vererõhk, neile lisanduvad suitsetamine ning liigne alkoholi pruukimine. Lisaks on täheldatud südame-veresoonkonna haiguste sagenemine vanemas eas, sealjuures meestel varem, kui naistel.