Kuiva nahaga inimeste suureks probleemiks on kannalõhed. Kuigi see mure on aastaringne, siis suvel, kui kanname lahtiseid kingi, tulevad need rohkem esile.
Lõhenenud kandade peamiseks tekkepõhjuseks on kuiv nahk. Keha raskuse tõttu rakendub kannale raskus, nahk pinguldub ja venib pisut.
Jalatallal on nahk kuivem kui mujal kehal. See on tingitud asjaolust, et seal pole rasunäärmeid ja seda piirkonda niisutavad ainult higinäärmed.
Kui jätame jalatalla all oleva naha unarusse ja ei hoolitse selles eest, siis muutub nahk kuivaks, kaotab elastsuse ja kannapiirkonna nahka tekivad lõhed.
Kannalõhedest võivad areneda haavandid
Tekkinud kannalõhede eest tasub kiiresti hoolitsema hakata, sest lõhendite süvenedes võivad nad edasi areneda haavanditeks, mis põhjustavad valu ja põletikku.
Kannalõhed võivad olla põhjustatud ka mõningatest haigustest
Lisaks kuiva naha probleemile võivad kannalõhed olla põhjustatud ka teatud haiguste põdemisest.
Kannanaha paksenemist, ketendamist ja sellest tulenevaid lõhesid võivad esile kutsuda näiteks seeninfektsioonid, ekseemid ja mitmed teised nahahaigused.
Probleemi võib esineda ka psoriaasihaigetel, diabeetikutel, kilpnäärme alatalitlusega inimestel ning ka ülekaalulistel.
5 sammu lõhenenud kandade raviks
- Esmalt vannita jalgu soojas vees umbes 10-15 minutit. Lisa vannivette pehmendavat, niisutavat vannisoola või vanniõli.
- Seejärel raspelda kandu ettevaatlikult pimsskivi või spetsiaalse kannariiviga.
- Kuivata jalad hoolikalt.
Niiskeks jäänud varbavahed on hea keskkond bakterite ja seente paljunemiseks. Jalgade hoolika kuivatamisega vähendad näiteks jalaseene tekkimise ohtu. - Kohe peale kuivatamist, määri jalgu kuivale nahale mõeldud jalakreemiga.
Kannalõhede raviks on saadaval ka spetsiaalsed salvid.
Vali salv, mis sisaldab karbamiidi, allantoiini ja lanoliini.
Kreemitamine vähendab naha karedust, rahustab nahka ja leevendab valu. - Eriti soovitatav on jalgu kreemitada õhtuti enne magama minekut ning peale kreemitamist tõmmata jalga sokid. Ööseks jalga jäetud sokid aitavad kreemil paremini imenduda.
Sügavate kannalõhede ravimisel on abiks haavaliimi sprei
Sügavamate kannalõhede raviks on hea kasutada ka haavaliimi spreid.
- Haavaliim on läbipaistev ja veekindel ning moodustab nahale õhku läbilaskva kaitsekihi, olles nö teine nahk.
- Haavaliim kaitseb bakterite ja mustuse eest ja püsib nahal mitu päeva.
Millal tuleks pöörduda arsti poole?
Kui kannalõhed veritsevad või on põletikulised (punetavad, ketendavad, on valulikud), siis tasuks kindlasti konsulteerida oma perearstiga.
Samuti tasuks arstiga nõu pidada juhul, kui oled püüdnud kannalõhesid koduste vahenditega ise ravida, kuid paranemismärke ei ole ikkagi näha.
Kuidas kannalõhede tekkimist ennetada?
Kannalõhede ennetamiseks tuleb oma jalgade eest iganädalaselt hoolitseda. Eriti hoolas tasub olla siis kui sul on loomulikult juba kuivemapoolsem nahk.
Hoolitse jalgade tervise eest nii:
- Vannita jalgu paar korda nädalas
- Koori nahka, et eemaldada jalanahalt surnud naharakud.
- Kasuta niisutavat jalakreemi.
Milline jalakreem valida?
- Jalakreemi valikul peaks jälgima, et see sisaldaks uureat ehk karbamiidi vähemalt 10%.
Sellel ainel on omadus parandada naha niiskuse tasakaalu, muuta nahk pehmeks ja kiirendada rakkude uuenemist. Intensiivsema toime saamiseks kreemita jalgu õhtuti ja jäta ööseks sokid jalga.
- Lisaks aitavad lõhede teket ära hoida pehmed vahetatavad sisetallad.