Viiruste hooajal otsime efektiivseid lahendusi, kaitsmaks end haigestumise eest. Lisaks COVID-19-le on sel hooajal liikvel ka rohkelt muid viiruseid nagu A-gripp, metapneumoviirus ja RS viirus, seega suureneb vajadus kaitsevahendi järgi, mis oleks tõhus ka teiste viiruste vastu.
Kuidas me viirustesse haigestume?
Viirusosakesed levivad õhu, pindade ja otsese kontakti kaudu. Sageli võivad need sattuda meie kätele ning seejärel viime need läbi limaskestade organismi, puutudes silmi, nina või huuli. Viirused, mis põhjustavad hingamisteede infektsioone, kinnituvad ninaneelu limaskesta rakkudele, sisenevad rakku ning seejärel hakkavad viirusosakesed paljunema.
Vältimaks viiruste limaskestale kinnitumist ja paljunemist, on välja töötatud uuenduslik Agovirax® ninasprei. Sprei sisaldab ioota-karrageeni polümeeri (suur ja väga painduv molekul), mida saadakse mere punavetikatest. See seondub viirusega ja takistab viiruse kleepumist limaskestale (käitub mehhaanilise barjäärina). Lisaks takistab ioota-karrageen viiruse paljunemist rakus ja uute osakeste vabanemist (seega on olemas kaitse nii haigestumise eest kui ka juba haigestunu seisundi halvenemise vastu) (1).
Ioota-karrageeni toime COVID-19 viirusetekitaja suhtes on tõestatud ka kliinilises uuringus, mille kohaselt selgus, et efektiivsus koroonaviiruse suhtes on sama tõhus kui teiste respiratoorsete viiruste vastu (näiteks gripi- ja rinoviirused) (1,2). Üle nädala kestvate viirushaiguste puhul nähti ioota-karrageeniga ninasprei kasutajate seas haiguse kestuse lühenemist 15-28% võrra (2). Samuti on tõestatud, et ioota-karrageeni nasaalne manustamine vähendab taastumise perioodil uuesti haigestumise tõenäosust kaks korda (1,3). Läbiviidud uuringutes kasutati ninaspreid 3-4 korda päevas.
Sprei kasutamist võiksid eelkõige kaaluda inimesed, kes kuuluvad riskirühmadesse (alates 1 a. lapsed, vanurid, vaktsineerimata inimesed) ning kõik, kes viibivad palju rahvarohketes kohtades (eriti talvisel ajal, mil viirushaigused on suuremas levikutrendis). Samuti on sprei hea kaitsevahend reisidel. Sprei toime on lokaalne ehk see ei imendu limaskestalt organismi ning talumatust esineb harva. Kasutamine võib olla pikaajaline ja kesta vajadusel kogu viiruste perioodi. Vältimaks viiruste kandmist ühelt inimeselt teisele, võiks igal pereliikmel olla isiklik spreipudel.
Agovirax® spreid tuleks esimeste viirushaiguse sümptomite korral hakata kasutama vähemalt 3x päevas, pihustades mõlemasse ninasõõrmesse. Kasutust tuleks alustada võimalikult varakult, juba esmaste haigusnähtude ilmnemisel ning jätkata, kuniks sümptomid on täielikult taandunud. Juhul, kui kaebused ei möödu nädala jooksul, tuleb konsulteerida arstiga.
- Morokutti-Kurz M, Fröba M, Graf P, Große M, Grassauer A, Auth J, Schubert U, Prieschl-Grassauer E. Iota-carrageenan neutralizes SARS-CoV-2 and inhibits viral replication in vitro. PloS one. 2021 Feb 17;16(2):e0237480.
- Hemilä H, Chalker E. Carrageenan nasal spray may double the rate of recovery from coronavirus and influenza virus infections: Re‐analysis of randomized trial data. Pharmacology research & perspectives. 2021 Aug;9(4):e00810.
- Bansal S, Jonsson CB, Taylor SL, Figueroa JM, Dugour AV, Palacios C, Vega JC. Iota-carrageenan and xylitol inhibit SARS-CoV-2 in Vero cell culture. PloS one. 2021 Nov 19;16(11):e0259943.
Autor: proviisor Hanna Keidong