Sisuturundusartikkel
Kõrge vererõhu ehk hüpertensiooni kujunemises mängivad olulist rolli mitmed tegurid - geneetiline eelsoodumus, kehakaal ja toitumine, liikumisharjumused ning elustiil laiemalt.
Vererõhku väljendatakse kahe numbriga – ülemine number näitab süstoolset rõhku, mis tekib siis, kui südame vatsake tõmbub kokku. Alumine number väljendab diastoolset rõhku, mis tekib siis, kui süda on lõõgastub ja täitub verega. Kõrge vererõhk tähendab seda, et arteriaalne vererõhk on normist (>140/90mmHg) kõrgem.
Vererõhk võib ajutiselt kõrgeneda füüsilise pingutuse või stressi korral ja puhkeolekus taas langeda. Kui aga vererõhk hakkab püsivalt lähenema 140le, siis on tegemist kõrgenenud normaalse vererõhuga. Arstiga konsulteerides võib esialgu abi olla elustiili muutusest – tervislik toitumine, liikumine, stressi vähendamine ja kahjulikest harjumustest vabanemine. Kõrge vererõhu puhul tuleks loobuda suitsetamisest ning tuleks vähendada keedusoola tarbimist nii, et soola päevane kogus toitudes jääks alla 6 g.
Toitumise ja elustiili muudatuste juures tuleks olla järjekindel, sest vastasel korral areneb sageli lõpuks välja kõrgvererõhu- ehk hüpertooniatõbi.
Vahemeremaade dieet
Üldine soovitus südamehaiguste ennetamiseks on toituda tervislikult – tarbida rohkelt puu- ja köögivilju, vähendada küllastunud rasvade osakaalu menüüs ning soola sisaldust oma toidus.
On leitud, et Vahemeremaade dieet aitab vähendada südamehaiguste riski1 ning võib soodustada ka vererõhu alandamist2. Vahemere dieeti iseloomustab rohke kala ja teiste mereandide tarbimine, mida süüakse vähemalt 2 korda nädalas. Punast liha süüakse vähem kui meie kliimavöötmes elavatele inimestele harjumuspärane. Kala on rikas südamele kasulike oomega-3 rasvhapete poolest, samas kui rasvane liha sisaldab rohkelt oomega-6 rasvhappeid ja küllastunud rasvhappeid, mida seostatakse suurenenud südame-veresoonkonna haiguste riskiga.
Kreekas ja Lõuna-Itaalias levinud toitumismudeli juures mängib olulist rolli ka eheda ja töötlemata oliiviõli kasutamine toiduvalmistamisel ning taimetoidu suurem osakaal, eelkõige hooajaliste puu- ja köögiviljade kasutamine. Veel on menüüs rohkelt täisteravilja ning kaunvilju.
Vahemere dieedi juures on oluline ka tõsiasi, et kasutusel on palju maitsetaimi ja ürte, mis lubab oluliselt vähendada soolakogust toidus. Mida vähem soola, seda südamesõbralikum on toitumine.
1 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30817261/
2 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34372670/
Mikrobioomi roll südame tervise hoidmisel
Järjest enam leitakse tõendeid, et mikrobioomil on oluline roll inimese tervise tagamisel. Mikrobioom on kõigi inimkehas olevate mikroorganismide ökosüsteem. Mikrobioomiga seotud avastused on väga olulised – näiteks on kindlaks tehtud, et soolebakterid mõjutavad meie ainevahetust, immuunvastust ja isegi meeleolu. Nüüdseks on uuringutes leitud, on mikrobioomi koostis on seotud ka südame tervisega.
Tavalisi piimhappebaktereid sisaldavad toiduained nagu keefir, hapupiim ja hapendatud köögiviljad on kasulikud eelkõige seedimisele. Kõik piimhappebakterid ei ole probiootikumid, sest nende positiivne toime tervisele pole tõestatud. Kui soovid probiootikumi tervisekasudes kindel olla, siis vali sellist mikroobitüve sisaldav toode, mis on läbinud kliinilised katsetused.
BioCC ja Tartu ülikooli teadlased on juba üle 15 aasta põhjalikult uurinud piimhappebakterit Lactiplantibacillus plantarum TENSIA®. Tegemist on inimpäritolu, tervelt eesti lapselt isoleeritud piimhappebakteriga, mille ohutust on testitud katseklaasis, laboriloomadel ja tervetel vabatahtlikel. L. plantarum TENSIA® funktsionaalsed omadused on tõestatud nii Eestis kui ka rahvusvaheliselt kliiniliste uuringutega3, milles on osalenud üle 700 inimese.
Piimhappebakterile L. plantarum TENSIA® on väljastatud Eesti patent (EE05340), Euroopa patent (EP2309870) ja Korea patent (KR10-1587195 ): “Isoleeritud mikroorganismi tüvi Lactobacillus plantarum TENSIA® DSM 21380 kui antimikroobne ning vererõhku alandav probiootik, seda sisaldav toiduaine ja kompositsioon ning mikroorganismi kasutamine vererõhku langetava ravimi valmistamiseks ning meetod toiduaines mittestarter-laktobatsillide toime allasrumiseks”.
3 https://biocc.eu/probiotics/tensia/
Toidulisand Südamesõber® TENSIA®
Tartu teadusasutuse BioCC teadlased on välja töötatud südame tervist toetava toidulisandi Südamesõber® TENSIA®, mis sisaldab 5 miljardit inimorganismile omast piimhappebakterit Lactiplantibacillus plantarum TENSIA®, B-vitamiine ja mineraalaineid. Toidulisandi koostisosad toimivad sünergiliselt.
Lisaks piimhappebakteritele sisaldab Südamesõber® TENSIA®:
- Foolhapet ning B6- ja B12-vitamiine, mis aitavad kaasa homotsüsteiini normaalsele ainevahetusele. Kõrge homotsüsteiini tase põhjustab veresoonte kahjustust ning on üks südame- ja veresoonkonna haiguste riskifaktoreid.
- Toidulisandi koostisesse on hoolikalt valitud ka teised B-grupi vitamiinid nagu B1-vitamiin, mis aitab säilitada normaalset südametalitlust, ja B3-vitamiin, mis toetab keha energiatootmise protsesse.
- Südame tervise jaoks on väga olulised ka antioksüdandid tsink ja seleen, mida leidub pähklites, seemnetes ja täisteraviljatoodetes. Toidulisandisse Südamesõber® TENSIA® lisatud tsink ja seleen on vajalikud inimese oluliste antioksüdantsete ensüümide toimimiseks. Nii aitavad need mineraalained kaitsta rakke oksüdatiivse stressi eest ja seeläbi vältida veresoonte seinte kahjustusi ja põletike teket.
Toidulisandit Südamesõber TENSIA® on soovitav tarbida kuurina vähemalt 8 nädalat. Kindlasti tuleks meeles pidada, et toidulisandid ei asenda tervislikku toitumist ega vererõhuravimeid!