Pühadeaja kõhumured  – kuidas neid ennetada ja leevendada?

24.12.2020

Pühadeaja kõhumured  – kuidas neid ennetada ja leevendada?

Jõululaud vanemate ning vanavanemate juures, jõululõuna kolleegidega ja sõpradega. Heast ja paremast lookas lauad soodustavad ülesöömist. Pühadeaegne söömine oli vanadele eestlastele rituaalse tähendusega.

Meie esivanematel oli komme jõuluööl süüa vähemalt 7-9 korda, pärast ühte suuremat toidukorda söödi veel hulk väiksemaid söögikordi. Seda kommet võeti nii tõsiselt, et söögikorrad märgiti seinale, et järg käest ära ei kaoks. Jõuluöö sagedased söögikorrad ja pidutoidu jätkumine pidi maarahvale uskumuste kohaselt kindlustama toidu jätkumise terveks järgnevaks aastaks ja töötegijatele tugeva tervise.

Kuigi tänapäeval sellest uskumusest eriti palju ei hoolita, siis kordades suurenenud toiduvalik koos liigse magusa, suure lihakoguse ja alkoholiga võib kaasa tuua mitmeid tervisehädasid. Kõige sagedasemad on ebameeldivus- ja raskustunne kõhus, puhitus, iiveldus, kõrvetised, kõhuvalu ja teised seedetrakti vaevused. Kõige parem on probleeme ennetada ja eelolevatel pühadel tervislikult toituda. Jälgida, et toiduportsjon sisaldaks piisaval hulgal rohelist salatit ja köögivilju ning toiduportsjon poleks väga suur. Oluline on tarbida piisavalt vett ja olla alkohoolsete jookidega tagasihoidlikum. Süüa võiks korraga vähem, kuid tihedamini. Liiga pikad pausid toidukordade vahel aeglustavad seedesüsteemi tööd, mis võivad tekitada omakorda uusi probleeme.

Kergemate vaevuste korral on abi taimedest

Kergemate seedevaevuste korral saab abi taimeteest. Seedimist soodustavad kummel, saialill, piparmünt, apteegitill, köömned. Neid võib tarbida eraldi või valmistada segu erinevatest taimedest. Lisaks taimeteele on saadaval erinevaid taimseid tilku ja tablette seedevaevuste leevendamiseks.

Mõru ibeerise, kikkaputke ja kummeli baasil tilgad aitavad hästi funktsionaalsete seedehäirete  (täiskõhutunne, kõhupuhitus, kõhuvalu ja iiveldus) leevendamiseks.

Artišokk ja võilill aitavad toetada seedemahlade eritust ja seedimist ning aitavad säilitada normaalset maksafunktsiooni ning vähendavad kõhugaaside teket. Artišokk aitab toime tulla rasvarikka toidu seedimisega ja sobib hästi lähenevate pühade puhul inimestele, kes kipuvad toidukogustega liialdama.

Kui tõsisemad kõhumured vaevavad

Tõsisemate vaevuste korral loodusravist enam ei piisa ning tuleb minna apteeki spetsiifilisemaid preparaate otsima. Tõhusad vahendid seedimise parandamiseks on pankrease ensüümidel põhinevad ravimid. Pankreas ehk kõhunääre toodab toitainete (süsivesikud, valgud, lipiidid) peensooles lagundamiseks vajalikke ensüüme ja hormoone. Liigsöömise korral võib juhtuda, et keha ei suuda vastavaid ensüüme piisavalt toota ning sellisel juhul oleks hea organismi lisaks toetada.

Kui eelnevast pole kasu olnud ja on tekkinud kõhuvalu ja spasmid, siis on abiks drotaveriini tabletid. Kõrvetiste puhul on esmaseks abiks antatsiidid ehk maohapet neutraliseerivad kaltsiumi-, magneesiumi- ja alumiiniumisoolad, mis neutraliseerivad põletustunnet tekitavat maohapet. Antatsiidid leevendavad küll vaevusi, aga ei kõrvalda kõrvetiste tekkepõhjusi. Seega sobivad need siis, kui kõrvetisi esineb harva. Tugevama toimega on maohappe teket vähendavad ja ülihappesust vähendavad prootonpumba inhibiitorid omeprasool, pantoprasool ja esomeprasool. Inimesed, kellel on probleeme reflukshaigusega (maosisaldise tõus söögitorusse), saavad abi magneesiumalginaati ja kaaliumbikarbonaati sisaldavast preparaadist, mis tekitab mehhaanilise kaitsekile ja ei lase maosisaldisel tagasi söögitorusse valguda.

Rääkides kõhuprobleemidest ei saa üle ega ümber piimhappebakteritest. Need on meie organismi koostisosa ja tagavad normaalse soolestiku mikrofloora. Normaalne mikrofloora tagab korras ainevahetuse, reguleerib kõhugaaside teket soolestikus, kõhukinnisust ja -lahtisust ning on vajalik immuunsüsteemi toimimiseks.

Liigsed gaasid tekitavad enamasti täispuhutud tunde ja valu. Leevendust toovad piimhappebakterid ja simetikoon, millel on gaasimulle lõhustav toime. Esimene valik kõhupuhituse korral on probiootikumikuur. Neid on saadaval nii tablettide, kapslite, graanulite, närimistablettide ja tilkadena, nii et igaüks peaks leidma endale sobiva.

Pühade ajal on oluline leida lisaks lauasistumisele ka muid toredaid tegevusi, luua ühiseid mälestusi ja veeta aega perega.

Tootesoovitused

Sarnased postitused:

  • Proviisor selgitab, millest kõrvetised on tingitud ja kuidas neid hõlpsasti leevendada

    Proviisor selgitab, millest kõrvetised on tingitud ja kuidas neid hõlpsasti leevendada

    Loe rohkem

  • Proviisor annab nõu, kuidas ennetada kõrvetisi ja teisi seedeprobleeme

    Proviisor annab nõu, kuidas ennetada kõrvetisi ja teisi seedeprobleeme

    Loe rohkem

  • Probiootikumid – millal ja milleks neid vaja?

    Probiootikumid – millal ja milleks neid vaja?

    Loe rohkem

  • Vivomixx probiootikum

    Vivomixx probiootikum

    Loe rohkem

Vaata kõiki