Tugevalt selektiivse toitumishäirega lapse ema jagab oma kogemusi: seni kuni lapse toitumisharjumustega tööd tegime, andsin lapsele Nutrigen toidulisandeid.
Maarja Luik on ema ja laste toitumisnõustaja. Maarja laps on tugevalt selektiivse toitumishäirega ning seni, kuni lapse toitumisharjumuste muutmisega tasapisi tööd tehti, tuli vitamiinipuuduse vältimiseks lapsele anda toidulisandeid. Milliste toidulisandite valikuni Maarja jõudis - loe lähemalt.
Tuleb ette hetki ja perioode, kus laps on toidu osas väga valiv
Oleks ju tore, kui lapsed saaks söögist kätte kõik arenguks, kasvamiseks, aju toetuseks ja tugevaks immuunsuseks vajalikud toitained.
Paraku tuleb elus ette hetki ja perioode, kus lapsed ei söö üht või teist tervislikku toiduainet - olgu need siis aedviljad, puuviljad, marjad, kaunviljad, seemned- pähklid, liha või kala. Ka tervetel lastel esineb perioode, kus nad keelduvad tervetest toidugruppidest. Sellisel viisil toitu valida võib laps ealise iseärasuse tõttu, hammaste tuleku või ka mõne haiguse tõttu.
Mida ette võtta kui laps ei taha süüa ja lapse toidulaua mitmekesisus kannatab?
Üks on kindel - ei tasu jääda lootma, et sellest ampsust, mida laps on nõus sööma siiski piisab. Laps vajab igapäevaselt mitmekülgset toidulauda, mis toetaks tema arengut ja kasvu.
Toidulisandid?
Ma küll pooldan vitamiinide-mineraalide saamist eeskätt toidust, kuid tugeva selektiivse- ja sensoorse söömishäirega lapsevanemana ja toitumisnõustajana tean, et see pole alati võimalik.
Seega toidulisandid on teatud olukordades täiesti mõistlik viis lapse toidulauda rikastada.
Samas ei tasu ära unustada, et suure toidulisandite valiku seas leidub ka toidulisandeid, kus on kasutusel ohtralt kunstlikke ja tervist kahjutavaid lisaaineid: mahuained, värvained, lõhna- ja maitseained, suhkur, ebatervislikud suhkruasendajad (nt. aspartaam). Kas tervise toetamiseks on vaja lastele koos vajalike toitainetega kõike seda ebatervislikku lisaks manustada? Leian, et ei ole ja ei tohiks ka.
Tugeva selektiivse söömishäirega lapse emana on minu valikuks laste toidulisandid Nutrigenilt
Käsi püsti, kelle 3-aastane on nõus brokkolit sööma?
Just sarnasel põhjusel avastasin ma lapse jaoks Nutrigen Vegy köögiviljasiirupi. See on väga hea abimees pakkumaks lapsele läbi köögiviljade ekstraktide neid vitamiine ja mineraale, mida laps saaks süües rohelisi leht- ja aedvilju.
- 1-päevane annus sisaldab umbes 500 grammi köögivilju, mida lapsed tavaliselt piisavalt ei tarbi – artišok, brokkoli, kapsas, porgand, seller, porrulauk ja spinat.
Talvisel perioodil, kus kodumaist ja hooajalist värsket aed- ja puuvilja napib, on hea kui laps teeb läbi ühe multivitamiinikuuri. Selleks puhuks sobib hästi Nutrigeni teine toode - Supra maksivitamiinisiirup.
Nutrigen Supra vitamiinisiirup sisaldab 13 vitamiini ja 10 mineraalainet, mis toetavad talvel immuunsust ja tervist.
Muuseas, lastele ja väikelastele siirupit andes võib selle segada vee, mahla või smuutiga
Pane aga tähele, et multivitamiinisiirupiga samal ajal ei tasuks köögiviljasiirupit lapsele anda.
Oluline on meeles pidada, et ükski toidulisand ei asenda mitmekesist ja tasakaalustatud toitumist ning kergekäeliselt ei tohiks lastele toidulisandeid pakkuda. Eriti rauda sisaldavaid toidulisandite puhul tuleks enne andmist nõu pidada perearsti või toitumisspetsialistiga.
Teksti on kirjutanud: Maarja Luik, selektiivse toitumishäirega lapse ema ja laste toitumisprobleemidele spetsialiseerunud toitumisnõustaja.
Nutrigen toodete ametlik maaletooja: OÜ Rosena DK, info@rosena.ee, tel: 6 500 058.