Meie kliimas on üsna tavaline, et sügisest kevadeni põeme viis-kuus korda mõne kergema viiruse põhjustatud haigust. Ravi on enamasti sümptomaatiline ja sõltub sellest, millised sümptomid on peamised. Külmetushaiguse parim ravi on aeg, puhkus ja uni.
Ainus talveaja viirushaigus, mille kulg võib olla väga raske ja mis võib tekitada tõsiseid tüsistusi, on gripp. Gripi vastu saab ennast kaitsta vaktsineerides.
Külmetushaiguse korral aitab aeg, puhkus ja uni
Et hoida immuunsüsteem heas korras ja vältida külmetushaigusi, tuleb varustada organismi vajalike ainetega. Parimad vahendid immuunsüsteemi tugevdamiseks on punase päevakübara preparaadid, C-vitamiin, D-vitamiin, E-vitamiin, oomega-3-rasvhapped, tsink ja seleen, ingver ja küüslauk, greibiseemne ekstrakt (tugev antioksüdant), samuti tervislik toitumine, piisav puhkus ja uni.
Kurk valutab
Kurguvalu on ülemiste hingamisteede infektsioonide korral üks sagedasemaid kaebusi. Kurguvalu tekitab enamasti neelupõletik, mida põhjustavad viirused ja bakterid. Kui tegu on bakteriaalse infektsiooniga (ennekõike angiiniga), siis sümptomite leevendamiseks on näidustatud antibiootikumravi.
Sümptomid on valu kaela piirkonnas, kurguärritus, kriipiv ebamugavustunne neelus, valulik neelamine. Pikaajalist kurguvalu põhjustab krooniliseks muutunud infektsioon ülemistes hingamisteedes. Erineva tugevusega valu põhjustavad ka allergilised seisundid, kuiv õhk, gastroösofageaalne reflukshaigus.
Viiruslik neelupõletik taandub mõne päeva kuni nädala jooksul ka ilma igasuguste ravita. Ravi eesmärk on eelkõige sümptomite leevendamine, sealhulgas valu vähendamine. Kurguvalu leevendamiseks saab kasutada nii sünteetilisi kui ka looduslikke preparaate. Kui on tegemist mikroorganismi põhjustatud põletikuga, siis tavaliselt kombineeritakse lokaalanasteetikumi mõne antiseptilise ainega. Valu leevendamiseks ja raviks näidustatud preparaadid on enamasti imemistabletid või aerosoolid. Abi võib olla eeterlikke õlisid sisaldavatest aerosoolidest, kurgu kuristamisest. Kuristamiseks sobib nõrk soolavesi, pärnaõie-, kummeli-, salvei- ja saialilletee.
Tugeva valu korral võib kasutada ka valuvaigisteid. Apteegis on neid saadaval imemistablettide või aerosoolina.
Kurguvaluga tuleb arsti juurde minna, kui
- järsku tekib kõrge palavik ja mädane katt mandlitele,
- kaasneb hingamisraskus või oluline neelamistakistus,
- kurguvalu püsib üle nädala,
- kurguvalu esineb väga tihti.
Kurguvalule lisandub köha
Viirusliku põhjusega kurguvalule lisandub tihti köha. Köha on organismi reflektoorne kaitsemehhanism hingamisteede puhastamiseks infektsioonitekitajatest, võõrkehadest, üleliigsest limast. Köha on sagedane kaebus, millega pöördutakse arsti või apteekri poole.
Köha saab jagada ägedaks (kestab kuni 3 nädalat ), alaägedaks (kestab 3–8 nädalat), krooniliseks (kestab enam kui 8 nädalat), samuti kuivaks ja rögaeritusega kulgevaks köhaks. Kroonilise köha peapõhjused on astma, ninaneelunohu ja GERD ehk gastroösofageaalne reflukshaigus.
Kui köha on tugev, häirib ja põhjustab patsiendi elukvaliteedi olulist langust, on võimalik seda leevendada. Tuleb tähelepanu pöörata köha iseloomule – kas on kuiv või rögaeritusega köha.
Külmetushaiguste ägeda köha vastu võib kasutada apteegist retseptita saadavaid looduslikke ravimeid ja ravimtaimeteesid: paiseleht, teeleht, harilik raudrohi, aedliivatee ja/või islandi käokõrv; looduslikke preparaate, mis sisaldavad luuderohtu, islandi samblikku, aedliivatee ürti koos alteejuurega, aedliivateed koos nõmmliivatee ja teelehega.
Kui tegemist on rögaköhaga, tuleb kasutada rögalahtisteid ehk ekspektorante, mis suurendavad röga hulka ja vähendavad selle viskoossust. Kuiva köha vastu võib kasutada köhapärssijaid. Need blokeerivad köharefleksi, toimides tsentraalselt või perifeerselt. Rögalahtisteid ja köhapärssijaid omavahel reeglina ei kombineerita. Kui piinav köha ikkagi ei lase magada, võib kasutada köhapärssijat, aga ainult paari päeva vältel ja etteantud annust ei tohi kindlasti ületada.
Kui köha kiusab, on soovitatav palju juua, see soodustab röga tekkimist (võib kasutada ravimtaimeteesid), toaõhu niisutamine ja inhalaator leevendavad samuti. Inhalaatorisse võib lisada füsioloogilist lahust. Auru sissehingamine leevendab köha ning aitab põletikulisel ja valulikul limaskestal taastuda.
Kui tegu on bakteriaalse infektsiooniga, kasutatakse antibiootikumravi.
Köha võib olla nii iseparaneva haiguse sümptom kui ka tõsise haiguse väljendus. Arsti juurde tuleb saata patsient juhul, kui köha on tekkinud bakteriaalsetest põletikutekitajatest. Erialaspetsialisti juurde tuleb pöörduda, kui ei ole õnnestunud leida köha põhjust või on vaja teha täpsustavaid lisauuringuid.
Arsti poole pöörduge, kui:
- kaasneb hingamistakistus ja õhupuudustunne,
- köha tekib väga järsku või sissehingamine on takistatud ja heliline (võimalik võõrkeha sissehingamine),
- köhaga kaasnevad teised vaevused (palavik, valu rinnus, kõhuvalu),
- köha on haukuv,
- röga on ebameeldiva lõhnaga, mädane,
- esineb veriköha,
- köha on pikaaegne,
- pikaaegse köhaga kaasneb kaalulangus.
Autor: Mariana Džaniašvili, Südameapteegi proviisor-juhataja