Looduslik abi külmetuse korral: 8 soovitust apteekrilt!

05.10.2024

Looduslik abi külmetuse korral: 8 soovitust apteekrilt!

Külm poeb naha vahele ja üha levinumad külalised on sügis-talvidel ajal erinevad viirushaigused. Millised looduslikud vahendid külmetuse korral abiks tulevad, räägib Südameapteegi proviisor Mariana Džaniašvili.

Milliste looduslike saaduste ja toodetega võiks talvisel ajal immuunsüsteemi tugevdada?

Immuunsüsteemi nõrgestavad väsimus ja stress, tugevdavad aga tervislikud eluviisid ja mitmekülgne toitumine. Vajadusel võib enesetunnet ravimitega parandada. Siin on mõned soovitused:

• Võtke aeg maha. Viirused tulevad alati ootamatult ja kui haigustekitaja siiski juba organismi jõudnud on, tuleb lasta keha kaitsval immuunsüsteemil oma tööd teha. Selleks tuleb aeg maha võtta, olla kodus, puhata ja magada piisavalt (7-8 tundi ööpäevas) ning haigus läbi põdeda. Nakkushaiguste vältimiseks pesta käsi seebiga.

• Värske õhk aitab. Kui ei ole palavikku, vaid ainult nohu, on abi ka rahulikust vähemalt pooletunnisest igapäevasest jalutuskäigust. Õues on õhuniiskus suurem, see niisutab limaskesti ja paneb nina jooksma. Õue minnes tuleb kindlasti riietuda vastavalt ilmastikule, et mitte külmetuda, aga ka mitte higistada.

• Jooge piisavalt vedelikke. Et organism saaks haigusetekitajad kergemini organismist välja, tuleks juua palju vedelikke: morssi või teed, kuhu on lisatud ingverit, sidrunit ja mett.

• Süüa tuleks tervislikult ja tasakaalustatult, loobuda suitsetamisest ja vähendada alkoholi tarbimist. Vitamiinide ja mineraalide rikas toit toetab immuunsüsteemi.

• Külmetushaiguste raviks sobivad hästi ravimtaimedest gripiteed: metsvaarika tee, pärnaõietee ja kummelitee, kibuvitsamarjast tee.  Selles etapis on kasu on ka C-vitamiini sisaldavatest jookidest. Apteegis on saadaval valmisjoogid, mis sisaldavad tsinki, C- ja D-vitamiine, astelpajumahla ja musta leedrit.

Sipelgapuu koore ekstrakt stimuleerib immuunsüsteemi, omades tugevat toimet viiruste, seente, bakterite ja parasiitide vastu.

Greibiseemne ekstrakt. Greibi koores ja seemnetes leidub tugevatoimelisi antimikroobseid aineid - bioflavonoidid, mis oma efektiivsuselt on võrreldavad isegi sünteetiliste antibiootikumidega.

Punane päevakübar. Kasutatakse külmetuse vältimiseks ja toetava vahendina haigustest paranemisel. Lisaks ta suurendab organismi loomulikku kaitsevõime

Milliseid tegevusi veel teha, et köhast ja nohust võitu saada?

Külmetushaiguse ravi on enamasti sümptomaatiline ning sõltub sellest, millised sümptomid on juhtivad. Kui sümptomid püsivad või süvenevad, on mõistlik konsulteerida arstiga.

Köha on organismi kaitsemehhanism hingamisteede puhastamiseks haigustekitajatest, võõrkehadest ja üleliigsest limast. Kui köha põhjustab elukvaliteedi olulist langust, leiab selle leevendamiseks abi apteegist. Ägeda köha puhul, mis ei ole kestnud enam kui kolm nädalat, võib kasutada apteegist retseptita saadavaid ravimtaimeteesid, milleks on paiseleht, teeleht, harilik raudrohi, aedliivatee või Islandi käokõrv. Samuti sobivad looduslikud preparaadid, mis sisaldavad luuderohtu, Islandi samblikku, aedliivatee ürti koos alteejuurega, aedliivateed koos nõmmliivatee ja teelehega, lagritsat, standardiseeritud mürtooli või taruvaiku.

Tähelepanu tuleb pöörata ka köha iseloomule – kas see on kuiv või rögaeritusega köha. Kui tegemist on rögaköhaga, tuleb kasutada rögalahtisteid, mis suurendavad röga hulka ja vähendavad selle viskoossust. Kuiva köha vastu võib kasutada köhapärssijaid, mis blokeerivad köharefleksi või rahustavaid looduslikke siirupeid. Rögalahtisteid ja köhapärssijaid omavahel reeglina ei kombineerita, kuid kui piinav köha ei lase magada, võib köhapärssijat paari päeva vältel etteantud koguses kasutada. Etteantud kogust ületada ei tohi.

Kui köha kiusab, on soovitatav palju juua, kuna see soodustab röga tekkimist, samuti pakuvad leevendust  toaõhu niisutamine ja inhalaator. Inhalaatorisse võib lisada füsioloogilist lahust. Auru sissehingamine leevendab köha ning aitab põletikulisel ja valulikul limaskestal taastuda. Lisaks sellele aitavad kuiva köha leevendada ka eeterlike õlide baasil aerosoolid või imemispastillid. Hoidke ruum niiske: kuiv õhk võib köha süvendada. Kasutage niisutajat või asetage kuum vesi ruumi, et õhku niisutada. Kui tegu on bakteriaalse infektsiooniga, kasutatakse antibiootikumravi, mille kirjutab välja arst.

Nohu korral tasub loputada nina isotoonilise mereveega vastavalt vajadusele, kasvõi kogu nohu kestuse ajal. See kergendab nuuskamist, aitab loputada viiruseid ninast välja. Hüpertooniline merevesi alandab limaskesta turset ning niisutab kuivanud limaskesta. Vajadusel tuleb võtta juurde suukaudne nohuravim. Ninakaudsete keemiliste nohuravimitega kaasneb oht jääda ravimist sõltuvusse ning kahjustada nina limastesta. Selliseid ravimeid ei tohiks kasutada rohkem kui seitse päeva järjest.

Abi on ka eeterlikest õlidest. Näiteks on apteegis saadavad riietele kinnitamiseks mõeldud eeterlikke õlisid sisaldavad aroomiplaastrid, mis parandavad nina kaudu hingamist ja leevendavad ninaeritisega kaasnevat ebamugavustunnet. Kinnist nina aitavad leevendada ka salvid rinnale ning nina alla määrimiseks. Lisaks võib kasutada eeterlike õlidega ninaaerosooli. Kasu on ka sooja auru sisse hingamisest – kuuma vette või tee sisse tuleks tilgutada 10 tilka eeterlike õlide baasil valmistatud tilku, mis kergendavad nina kaudu hingamist. Tilkadega tee võib pärast ära juua.  

Magamise ajal kergendavad hingamist teepuuõli, eukalüptiõli, männiõli, nuluõli või muu eeterlik aur, mida võiks tilgutada padjale või salvrätile kolm kuni viis tilka korraga. Inhaleerimiseks võib kasutada ka nohupulka. Lisaks on olemas  spetsiaalsed ninaspreid, mis aitavad külmetushaigusi ja grippi ennetada. Nad moodustavad kaitsva barjääri ehk kaitsekilet, takistavad viiruste, bakterite sissetungi rakku ja levikut. Hästi mõjub ka jalavann sinepipulbriga, mida ei ole aga soovitatav teha palaviku korral, sest kehatemperatuur võib veelgi tõusta. 

Saunas käimine haigena

Mõõdukas leil: sauna minek võib aidata avada hingamisteed ja leevendada ummistust. Kuum õhk aitab lima vedeldada. Siiski, kui on kõrge palavik või olete end väga väsinuna, on parem sauna vältida.

Köha ravi ja leevendus

Nöhu ravi ja leevendus.

Sarnased postitused:

  • Apteeker annab nõu: kuidas jahedate ilmadega tervis tugevana hoida?

    Apteeker annab nõu: kuidas jahedate ilmadega tervis tugevana hoida?

    Loe rohkem

  • Proviisor selgitab: miks on oluline teha viiruse antigeeni kiirtest

    Proviisor selgitab: miks on oluline teha viiruse antigeeni kiirtest

    Loe rohkem

  • Proviisor: augustis on hoogustunud viirus- ja külmetushaigused

    Proviisor: augustis on hoogustunud viirus- ja külmetushaigused

    Loe rohkem

  • Pikad pühad tulekul: 5 praktilist olukorda, millele saad lahenduse apteegist

    Pikad pühad tulekul: 5 praktilist olukorda, millele saad lahenduse apteegist

    Loe rohkem

Vaata kõiki