Mida pead teadma pakkides apteegikotti, kui lähed reisile? Ole kindel, et võid oma ravimid reisile kaasa võtta!

07.02.2024

Mida pead teadma pakkides apteegikotti, kui lähed reisile? Ole kindel, et võid oma ravimid reisile kaasa võtta!

Ravimite kaasapakkimine puhkusereisile võib esmapilgul tunduda lihtne ülesanne, kuid õige ettevalmistus võib olla võtmeks meeldiva ja muretu puhkuse veetmiseks. Olgu sihtpunkt kaunis rannaparadiis, seiklusrohke mägimatk või kultuuririkas linnareis, on oluline tagada, et tervis oleks reisil alati esmatähtis.
Ravimite kaasapakkimine peaks olema hoolikalt läbi mõeldud protsess, mis võtab arvesse sihtkoha eripärasid, individuaalseid tervisevajadusi ja õigeid ennetusmeetmeid. Lisaks piisava ja õige valiku tegemisele on oluline arvestada ka ravimite piiriülese veo reeglitega – on ravimeid, mille reisile kaasa võtmisel on piirangud või mille riigist väljavedu tuleb registreerida Ravimiametis.
 
SOOVITUSED ENNE REISI
  • Tutvu põhjalikult eesootavate tingimustega. Abiks on Terviseameti koduleht, kust leiad nii vaktsineerimissoovitused riikide kaupa kui ka informatsiooni reisimisega seotud nakkushaiguste kohta.
  • Külasta aegsasti reisimeditsiini kabinetti, kust saad infot võimalike haiguste, soovitavate vaktsineerimiste ja malaariaprofülaktika kohta. Mine konsultatsioonile vähemalt kuu, aga kindlasti mitte vähem kui kaks nädalat enne reisi. Vaid sel juhul saad kindel olla, et tehtud vaktsiinid sind vajalikult kaitsevad. Kui sinu kodukohas reisikabinet puudub, tasub info saamiseks pöörduda oma perearstile. Samuti oskavad vajalikku nõu erinevate vaktsiinide ja ka malaariaprofülaktikaks kasutavate ravimite kohta jagada apteekrid.
  • Kindlasti ära unusta reisikindlustust! Euroopasse reisides võta kaasa Euroopa ravikindlustuskaart, mille kohta saad informatsiooni Haigekassa kodulehelt.
  • Eksootilisse ja kehvade hügieenitingimustega piirkonda reisides on soovitav eelnevalt läbida probiootikumide kuur, mis aitab vältida kõhuhädasid ja tugevdab immuunsüsteemi. Et jõuaks tekkida piisav kaitse, tuleb probiootikume tarvitada kahe-kolme nädala jooksul enne reisi. Sobiva preparaadi sinu jaoks aitab leida apteeker.
  • Paki kaasa reisiapteek! Reisiapteeki kokku pannes tuleb kindlasti arvestada kellega, kuhu ja kui pikaks ajaks reisitakse. Esmalt paki kaasa kõik ravimid, mida tarvitad igapäevaselt. Kui reis on malaariaohtlikku piirkonda, ära unusta malaariaprofülaktikat. Kui kahtled, pea nõu apteekriga.

 

REISIAPTEEK PEAB KINDLASTI SISALDAMA JÄRGMIST:
  1. valuvaigistavad ja palavikku alandavad tabletid, nt ibuprofeen, paratsetamool;
  2. erinevad plaastrid ja haavapuhastusvahend;
  3. kõhulahtisuse vastane preparaat;
  4. antiseptiline geel või salvrätikud käte puhastamiseks.
 
Suvisteks reisideks ja soojamaareisideks
  1. Päikesekaitsekreem (SPF vähemalt 15). Mida kõrgem SPF, seda tugevam kaitse. Kindlasti ära kasuta aegunud tooteid!
  2. Päikesepõletust leevendav kreem/geel.
  3. Sääsetõrje vali selline, mis kaitseb ka troopiliste sääskede eest, nt Autan Protection Plus.
  4. Rehüdratsiooni pulbrid (nt Rehydron, Hydral Plus) aitavad taastuda kõhulahtisusest, oksendamisest või liigsest päikesest põhjustatud vee ja elektrolüütide kaost.
 
Kui ees on ootamas pikk bussi- või lennureis:
  • külmageel, mis turgutab sinu väsinud ja paistes jalgu
  • reisipõlvikud, mis aitavad väsinud ja paistes jalgu ennetada. Sobivad põlvikud leiavad endale apteegist nii naised kui ka mehed.
  • Lennu-, laeva- või bussireisil Iivelduse leevendamiseks ingverikapslid,

 

RAVIMITEGA REISIMISE PÕHIREEGLID
 
Arvesta sellega, et ravimitega reisimisele on rahvusvaheliselt paika pandud reeglid. Kindlasti peavad ravimid olema tootja pakendis, v.a blisterlehed, mida võib karbist välja võtta. Eestisse saabuv või Eestist lahkuv reisija võib Ravimiameti loata kaasa võtta 10 erinevat nimetust ravimeid (käsimüügi- või retseptiravimeid) ja igat nimetust kuni viis jaemüügipakendit. Täpsemate tingimustega tutvu Ravimiameti kodulehel. Narkootiliste ja/või psühhotroopsete (nt uinutid, rahustid) ravimitega reisimisel Schengeni riiki tuleb toimida vastavalt allolevale juhendile:

Ravimitega reisimise juhend

Sarnased postitused:

  • Puugid – kuidas end kaitsta ja mida teha hammustuse korral

    Puugid – kuidas end kaitsta ja mida teha hammustuse korral

    Loe rohkem

  • Kuidas hoida end turvalisena libedatel teedel

    Kuidas hoida end turvalisena libedatel teedel

    Loe rohkem

  •  Ortoosid - sinu abimehed igapäevaelus

    Ortoosid - sinu abimehed igapäevaelus

    Loe rohkem

  • Pikad pühad tulekul: 5 praktilist olukorda, millele saad lahenduse apteegist

    Pikad pühad tulekul: 5 praktilist olukorda, millele saad lahenduse apteegist

    Loe rohkem

Vaata kõiki