Puugid on ohtlikud ka lemmikloomadele, eriti koertele. Puugid levitavad koertele mitmeid ohtlikke haigusi, millest Euroopas on levinuimateks puukborrelioos, babesioos, erlihhioos ja anaplasmoos.
Kevadsoojadega aktiivseks muutuvad puugid kiusavad nii inimesi, kui lemmikloomi. Kõrges rohus varitsevad nad oma „saaki“, et siis mööduvale loomale või inimesele ennast külge haakida. Puukide ohtlikkusest inimese tervisele on väga palju räägitud ja tänu sellele oskame ennast ka puukide eest hoida. Kuid puugid on ohtlikud ka lemmikloomadele, eriti just koertele.
Mida teeb puuk koerale?
Puugid levitavad koertele mitmeid ohtlikke haigusi, millest Euroopas on levinuimateks puukborrelioos, babesioos, erlihhioos ja anaplasmoos. Sageli on need haigused oma ebatüüpilise kliinilise pildi tõttu aladiagnoositud ning seetõttu ka ebapiisavalt ravitud, põhjustades koertele tõsiseid tervisekahjustusi.
Puugi põhjustatud haigusmärgid koeral
Koertel on näiteks puukborrelioosi esmasteks tunnusteks palavik ja loidus, hilisemas haiguse järgus tekib koertel sageli longe ning kujunevad välja neerude-, südame- ja maksakahjustused.
Need esmased tunnused aga ei ole iseloomulikud ainult sellele haigusele, vaid võivad esineda enamike nakkushaiguste puhul ning seetõttu võib jääda borrelioos haiguse algjärgus diagnoosimata.
Kui aga diagnoos ei ole piisavalt varajane, ei ole võimalik valida õiget ravi ning seda õigeaegselt alustada.
Ravi alustamisega hiljaks jäädes ei pruugi saada oodatud tulemust ning koeral võib tekkida tõsine tervisekahjustus.
Puuk kassil
Puugid kimbutavad ka kasse, aga meie regioonis on puukide poolt siirutatavad haigused kassidel harvem esinevamad kui koertel, ega põhjusta enamasti nii raskeid terviseprobleeme. Borrelioosi puhul näiteks esineb kassidel enamasti vaid kerget longet, mis allub hästi ravile.
Kasside babesioos on siiski raskem haigus, mille puhul kassidel tekib isutus, kehakaal hakkab langema ning kassid muutuvad aneemiliseks. Vahel võib tekkida ka kollatõbi, kassid võivad oksendada ning neil on probleemid hingamisteedega.
Erlihhioosi ja anaplasmoodi Euroopas aga kassidel peaaegu ei esine.
Puukentsefaliit
Inimestel on üheks ohtlikumaks puukide poolt siirutatavaks haiguseks puukentsefaliit.
Tekib küsimus - kas seda haigust esineb ka lemmikloomadel? Esineb ikka, kuid harva.
Koerad võivad olla küll seropositiivsed, kuid kliiniliselt väljendunud entsefaliiti neil peaaegu ei esine.
Kuna kliima muutub pidevalt, siis varem vaid soojades regioonides parasiteerinud puugid on levimas põhjapoolsematele aladele, tuues endaga kaasa ka haigustekitajad, mida koertele siirutada. Seetõttu levivad puukide poolt siirutatud haigused aina laialdasemalt ning meil tuleb oma lemmikuid nende rünnaku eest kaitsta.
Parim vahend puukide poolt levitavate haiguste vastu on eelnev kaitse
Kõige efektiivsem vahend puukide poolt siirutatavate haiguste eest on profülaktika.
Puukide hammustusi on vaja ennetada ning puukidelt tuleb võtta võimalus koeri nakatada, sest olles ennast juba looma naha külge kinnitanud, on puugil võimalus ka haigustekitaja koerale üle kanda.
Milline puugitõrjevahend valida?
- Kasutada tuleb sobivat puugitõrjevahendit, soovitavalt sellist preparaati, mis toimiks puuke peletavalt ega laseks puukidel koera nahale kinnituda.
Kui puugid ei saa looma nahale kinnituda, ei saa nad ka haigustekitajaid üle kanda ning koerad ei haigestu nendesse ohtlikesse haigustesse.
- Valides oma lemmikloomale sobivat puugitõrjevahendit, tuleb jälgida, et loomale manustatav preparaadi doos oleks õige.
Eriti just täpilahuseid kasutades, kus erinevad doosid on looma kehakaalule vastavalt jagatud eraldi tuubikestesse.
Kui manustada soovitatud doosist väiksem kogus, ei ole see mitte kokkuhoid, vaid ravim ei toimi siis piisavalt efektiivselt ning selle toime kestab lubatust lühemat aega.
Alati tuleb tähelepanelikult uurida ka ravimiga kaasasolevat pakendi infolehte ning kasutada ravimit vastavalt juhendile.
Mida teha kui leiate lemmikult puugi?
Mis aga teha siis, kui jäite puugitõrje tegemisega hiljaks või on vaatamata tõrjele puugil õnnestunud lemmiklooma nahale kinnituda?
- Sel juhul pole kindlasti soovitav puuki käsitsi eemaldada, vaid kasutada spetsiaalset, puukide eemaldamiseks mõeldud abivahendit.
- Puuki ei tohi enne eemaldama asumist mitte mingil juhul õliga ega alkoholiga ega üldse mitte millegagi häirida, vaid proovida ta elusana ja ilma teda pigistamata kätte saada.
- Samuti tuleks kinnitunud puugid nahast eemaldada võimalikult kiiresti, sest nii väheneb nakkuse ülekandumise oht puugilt loomale.
Suvel vaata lemmiku karvkate üle iga päev
Suvisel soojal ajal, kui puuke on looduses väga palju, on soovitav oma õues käiva lemmiklooma karvkate iga päev vähemalt üks kord korralikult läbi vaadata ja puukide leidmisel need kiiresti eemaldada.
Nii ühendame meeldiva kasulikuga - karvastiku sügamine meeldib ju igale loomale ja ühtlasi saame olla kindlad, et loom on puukidest vaba.
Olge alati oma lemmikloomade suhtes tähelepanelikud ning ükski tervisemure ei tohiks jääda tähelepanuta. Kui teil on kahtlus, et lemmikloomaga ei ole kõik korras, pidage alati nõu oma loomaarstiga.
Koerale mõeldud toodetega tutvu siin.
Kassile mõeldud toodetega tutvu siin.
Autor: Liina Laaneoja, loomaarst