Seedeensüümid - vajalikud, et saada toidust kõik toitained kätte

04.02.2020

Seedeensüümid - vajalikud, et saada toidust kõik toitained kätte

Seedeensüümid aitavad su kehas toitu lagundada, et saaks toidust kätte kõik vajalikud vitamiinid, mineraalained, rasvad, süsivesikud ja valgud.

Seedeensüümide ülesanne on toitu lagundada väiksemateks osadeks, et keha saaks kätte kõik vajalikud vitamiinid, mineraalained, rasvad, süsivesikud ja valgud. Seedeensüümide puudus võib põhjustada probleeme vitamiinide ja mineraalide imendumises ja tekitada toidutalumatust.

Seedeensüümid jagunevad nelja peamisse klassi:

  • amülaasid – süsivesikute lagundamiseks,
  • lipaasid – rasvade lagundamiseks,
  • proteaasid – valkude lagundamiseks,
  • tsellulaas – tselluloosi lagundamiseks.

Kõiki ensüüme peale tsellulaasi toodab inimese organism ka ise. Tsellulaasi saame kätte taimedest ja seetõttu on oluline toidu põhjalik närimine – tsellulaas vabaneb ainult mälumise käigus.

Kui kehas pole piisavalt seedeensüüme, siis võib toit jääda seedimata, mis võib põhjustada soolestikus ummistusi, tekitada gaase, puhitust, kõhukinnisust ja muid seedeprobleeme. Kui organism ei saa teatud ensüümide puuduse tõttu toitainete lagundamisega hakkama, siis võib ta hakata neid toitaineid tõrjuma. Nii tekivad allergiad, toidutalumatus või põletikud.

Terves ja tasakaalus organismis imenduvad toitained ilma probleemideta.

Ensüüme hävitab ebatervislik eluviis, nagu suitsetamine, liigne alkoholi tarbimine, vähene liikumine, üksluine toitumine ja vähene vee tarbimine. Lisaks võivad ensüümide tööd mõjutada stress, negatiivsed emotsioonid ja ravimite kasutamine. 

Toores toidus on olemas toidu lagundamiseks vajalikud ensüümid, toidu kuumutamisel need kõik aga hävivad. Küpsetatud toidu seedimiseks peab keha ise ensüüme tootma, mis vajab energiat. Kui energia on suunatud toidu seedimisele, võib kannatada selle all organismi üldine tervislik seisund.

Seedimisele saame kaasa aidata ka ilma toidulisanditeta.

Selleks tuleks süüa rohkelt värskeid puu- ja köögivilju, juua värskelt pressitud mahla ja tarvitada fermenteeritud tooteid, nagu keefir, jogurt, hapukapsas jne. Ensüümirikkad toidud on näiteks ananass, papaia, mango, mesi, banaan, avokaado, kiivi ja ingver. Kõige lihtsam meetod oma seedimise parandamiseks on aga piisav toidu närimine. Kiirustav elustiil ei anna kehale aega toitu seedida ja omastada. Lisaks on oluline anda kehale piisavalt puhkust ja vähendada stressi, et taastada seedeelundkonna normaalne funktsioon.

Kui toitumise ja eluviisi parandamine ei aita, võib olla vaja seedeensüüme lisaks võtta. See on esimesi samme, mis võib aidata seedeprobleemide ja toidutalumatuse puhul. Lisaks aitavad seedeensüümid enesetunnet parandada ülesöömise korral, näiteks jõulude, jaanipäeva või sünnipäevade ajal.

Seedeensüümid võivad aidata ka teistel toidulisanditel imenduda. Näiteks kui organism ei saa hakkama rasvade lagundamisega ning juurde võetakse kalaõli, siis ei pruugi saada soovitud tulemust. Lisaks manustatud ensüüm lipaas aitab kalaõli lagundada ning keha saab vajalikud ained kätte.

Seedeensüümid on looduslikud, seepärast ei tasu üleannustamist karta. Tavaliselt võetakse kaks kapslit vahetult enne söögikorda. Mõnikord piisab, kui võtta kapslid ainult enne seda toidukorda, millega raskustunne või seedeprobleemid tekivad.

Loe lisaks: 

Tootesoovitused

Sarnased postitused:

  • Proviisor selgitab, millest kõrvetised on tingitud ja kuidas neid hõlpsasti leevendada

    Proviisor selgitab, millest kõrvetised on tingitud ja kuidas neid hõlpsasti leevendada

    Loe rohkem

  • Proviisor annab nõu, kuidas ennetada kõrvetisi ja teisi seedeprobleeme

    Proviisor annab nõu, kuidas ennetada kõrvetisi ja teisi seedeprobleeme

    Loe rohkem

  • Probiootikumid – millal ja milleks neid vaja?

    Probiootikumid – millal ja milleks neid vaja?

    Loe rohkem

  • Vivomixx probiootikum

    Vivomixx probiootikum

    Loe rohkem

Vaata kõiki