Lemmikloomale tuleb pakkuda eakohast toitu, seepärast on oluline teada, mida teie karvane sõber vajab alates kutsika- või kassipojaeast kuni vanaduspõlveni.
Lemmiklooma võttes tuleks leida aega, et koos loomaarstiga välja selgitada, milline on loomale sobivaim toit. Üldiselt teatakse, et loomale ei tohi laualt anda inimeste toitu, kuid kas teate ka seda, et vanemaks saades looma toitumuslikud vajadused muutuvad?
Lemmikloomale tuleb pakkuda eakohast toitu, seepärast on oluline teada, mida teie karvane sõber vajab alates kutsika- või kassipojaeast kuni vanaduspõlveni.
Millist toitu teie lemmik vajab?
Toitained on toidus sisalduvad ained, mis annavad energiat. Toiduta kasvada ei saa ning et koertele meeldib mängida, on neil vaja energiat! Toitained on ka tööriistad parima tervise eest hoolitsemiseks.
Toitaineid, mida teie koer või kass vajab, on mitut tüüpi: valgud, rasvad, süsivesikud, vitamiinid, mineraalained ja vesi. Tasakaalustatud toit, mis sisaldab kõiki neid toitaineid, aitab noortel loomadel kasvada ja eakatel loomadel terve olla.
Vastsündinud kutsikad ja kassipojad
Mitu nädalat pärast sündi tuleb loomajärglaste täistoit emapiimast. Aga kui ema on haige või kutsikad/kassipojad jäävad orvuks, tuleb neile anda piimaasendajat. Küsige nõu loomaarstilt, kuidas piimaasendajat valida ning kuidas toita vastsündinud loomi, kes ei saa emapiima.
Noored kutsikad ja kassipojad
Kui kutsikad ja kassipojad on emapiimast võõrutatud, saavad nad kõik toitained lemmikloomatoidust, seepärast valige kindlasti toit, mis pole üksnes maitsev, vaid on ka tervislik. Loomade järglased vajavad ja kulutavad palju energiat, seepärast vajavad noored koerad ja kassid suures koguses valku, mis hoiab neid energilisena ja tagab parima enesetunde. Kui võimalik, siis tuleks kutsikatele anda kolm-neli väiksemat söögikorda päevas, seejärel minna aegamööda üle kahele suuremale söögikorrale. Arutage oma loomaarstiga, milline on kutsika või kassipoja parim söötmisrežiim, et ta saaks piisavalt toitaineid.
Täiskasvanud koerad ja kassid
Enamik loomi saab täiskasvanuks esimesel eluaastal, siis on aeg minna üle täiskasvanud loomadele mõeldud toidule. Täiskasvanud lemmiku toit sõltub koerte puhul tema suurusest ja aktiivsustasemest, aga nii koera kui ka kassi puhul sellestki, kas ta on steriliseeritud/kastreeritud või mitte. Arutage loomaarstiga, kui palju te peaksite oma lemmikule süüa andma, et oma karvast sõpra mitte üle toita. Selles eluetapis vajavad loomad hooldavat toitu. Näiteks äärmiselt aktiivsel koeral võivad olla teistsugused vajadused kui rahulikumal sülekoeral ning suur koer vajab rohkem toitu kui väike koer. Kui olete oma lemmikule toidu välja valinud, siis pidage meeles, et looma toidusedelit mõjutavad mitmed tegurid, näiteks ka õhutemperatuur. Suur palavus ja pakane põletavad rohkem energiat ja loom peab seda toiduga kompenseerima. Ka muutused aktiivsuses, näiteks sportimist alustades, peaksid kajastuma teie looma toidukoguses ja -tüübis.
Kuna täiskasvanud loomad ei kasva enam, ei vaja nad sama palju toitaineid nagu kutsikad või kassipojad. Täiskasvanud loomale sobib kõige paremini tema vajadustele kohandatud toit.
Kui jätkate täiskasvanud loomale kutsika/kassipoja toidu andmist, võivad tal tekkida kaaluprobleemid, sest kutsikale/kassipojale mõeldud toit sisaldab palju kasvu soodustavaid toitaineid.
Eakad loomad
Sageli jäetakse tähelepanuta lemmiku elutsükli hilisemad aastad vanuses 7+. Teie lemmikloom on endiselt elurõõmus ja tal pole probleeme mängimise ja teiega koos sportimisega, aga võib märgata, et ta hakkab muutuma aeglasemaks ja tal ei jätku enam sama palju mängulusti kui varem. Loomad on selles mõttes inimestega sarnased. Meie aeglustume aastatega ja nemad samamoodi, seega tuleb eakamale loomale anda toitu, mis vastab tema vajadustele. Kuna teie lemmik on selles elufaasis aeglasem, on tal vaja tervete organite, luude ja lihaste säilitamiseks mõeldud toitu. Selle eluetapi vajadustele kohandatud toit aitab tal end noore ja aktiivsena tunda. Isegi kui ta on pisut aeglasem, ei tähenda see veel lõppu – ta on veel üsna elurõõmus ja armastav, ta vajab lihtsalt pisut teistsugust toitu.
Looma vananedes muutuvad taas tema keha ja toiduvajadused. Ainevahetuslikud ja immunoloogilised muudatused nõuavad koera ja kassi toidusedeli muutmist. Iga loom on erinev, seepärast küsige kindlasti loomaarstilt, kas koer on jõudnud küpsesse ikka või hakkab sellele lähenema.
Eaka looma toit aitab tal organismi normaalset funktsioneerimist säilitada. Ainevahetus aeglustub sageli märkimisväärselt, seega ei vaja eakad lemmikud nii kalorirohket toitu. Kui teil on mure oma lemmiku tervise pärast, siis pidage nõu loomaarstiga, kes aitab teil looma vajadusi silmas pidades valida parima loomatoidu.
Erivajadused
Lemmiku toitumuslikud vajadused võivad igal ajal muutuda ka east sõltumatult, eriti kui muutub tema toidusedel, näiteks tekib vitamiini- või mineraalainepuudus või mõni haigus. Kui loomaarst soovitab looma toitu muuta, siis järgige kindlasti saadud juhiseid ja pidage alati meeles, et loom tuleb seedeprobleemide vältimiseks uuele toidule üle viia aegamööda.
Peale täisväärtuslike toidukordade peab koerale ja kassile igal ajal saada olema värske puhas vesi.
Ärge unustage ka seda, et lemmikloomi on väga lihtne maiuste ja suupistetega ära hellitada. Kutsikat koolitades valige kindlasti tervislikud koeramaiused. Maiused ei tohi moodustada üle viie protsendi looma toidusedelist.