Miks on oluline anda 4 korda aastas oma koerale või kassile ussirohtu? Kuidas parasiidivastaseid ravimeid valida? Lemmiku parasiidid ohustavad ka inimest.
Loom on inimese sõber, aga mõnikord on tal kaasas ka inimese jaoks ohtlikud “sõbrad”. Koerte ja kasside parasiidid ei ole inimestele nii ohutud, kui me sageli arvame.
Siseparasiidid on meie koerte ja kasside hulgas laialt levinud. Lemmiklooma siseparasiitide hõimkondadest eristatakse paelusse ja ümarusse.
Paelussidest esineb nii kassidel kui koertel kõige sagedamini koeraviiki (Dipylidium caninum). Selle nakkus levib kirpude kaudu. Sellest hoidumiseks on oluline, et lemmikloomal kasutataks ka kirbutõrjevahendit.
Vähemlevinud paelussid on: laiuss Diphyllobothrium latum, Taenia perekonna paelussid, ehhinokk, inimesele eriti ohtlikuks peetav alveokokk-paeluss ja paeluss Mesocestoides lineatus.
Ümarussidest esineb koertel kõige enam kutsikasolget. Kassidel on enamlevinud ümaruss kassisolge Toxocara mystax. Nii kassidel kui koertel esineb koersolget Toxascaris leonina.
Enim levinud siseparasiit – kutsikasolge
Kutsikasolge on parasiit, millega võib nakatuda ka inimene
Inimeste nakatumine kutsikasolkme ehk Toxocara canisega toimub saastunud pinnase kaudu või halvasti pestud juurviljade või marjade söömisega.
Koera organismis liiguvad vastsed vereringega kudedesse ja organitesse ning jäävad sinna ootama emase koera tiinust, et siis aktiveeruda ja läbi platsenta ja emapiima kutsikatele kanduda. Kutsika organismis arenevad parasiidid valmikuteks ja nende munad erituvad väliskeskkonda. Seetõttu on väga oluline suhtuda tõsiselt parasiitide tõrjesse juba kutsika eas.
Igapäevases loomaarsti töös kuuleme me sageli, et omanik ei ole oma lemmiklooma väljaheites parasiite näinud, seega pole vajadust parasiiditõrjet teha. Tegelikult tegutsevad täiskasvanud solkmed kutsika peensooles. Selleks, et neid väljaheites näha oleks, peaks neid olema nii palju, et peensoolde enam ära ei mahu. Seega tuleks profülaktiliselt parasiiditõrjega alustada juba tulevase koeraema tiinuse ajal ning jätkata igakuiselt kuni kutsika poole aastaseks saamiseni.
Mida teha, et lemmiklooma parasiidid ei leviks inimesele?
Parasiitide rünnak ei peaks koeraomanikke hirmutama, kui peame silmas kahte olulist asja:
- koera väljaheited tuleks koheselt koristada
- oma lemmikloomale tuleks regulaarselt parasiiditõrjet teha.
Täiskasvanud ümaruss muneb päevas umbes 200 000 muna, mis 2 nädala pärast muutuvad nakkusvõimeliseks ja jäävad koera väljaheites oma uut ohvrit ootama. Värskes väljaheites ei ole munad veel nakatamisvõimelised. Seetõttu ei ole oma koera järelt koristamine ainult eetiline probleem.
Kui tihti tuleks lemmikloomale anda ussirohtu?
Edaspidi soovitavad loomaarstid ussirohtu anda regulaarselt iga 3 kuu järel ehk korra igal aastaajal.
Koerte väljaheited võivad olla ohtlikud ka inimesle
Koerte väljaheited meie aedades ja parkides ohustavad mitte ainult teisi lemmikloomi, vaid ka inimesi. Eriti suures ohus on väikesed lapsed, sest lapsed liiguvad ja mängivad palju käpukil maas olles.
Täiskasvanud inimeste nakatumine lemmiklooma parasiitidega toimub näiteks pesemata kätega süües, kui parasiidi imetillukesed munad satuvad suu kaudu organismi. Lemmiklooma siseparasiidid ohustavad eriti väikelapsi
Parasiitide munad on väga vastupidavad
Aiaomanikud peaksid arvestama sellega, et parasiitide munad koera väljaheites on üsna vastupidavad.
Koera väljaheide on väärtuslik lisand meie kompostikastides, kuid sellisel juhul ei tohiks valminud komposti vähemalt järgmisel aastal tarbeaia väetamiseks kasutada.
Parasiidi munade hävimiseks peaks kompost seisma 2 talve.
Kuidas valida lemmikloomale ussirohtu?
Lemmikloomade parasiitide tõrjeks on saadaval mitmeid erinevaid preparaate, mille hulgast sobiliku valimiseks oleks mõistlik nõu küsida oma loomaarstilt.
- Ussirohu valimiseks tea oma lemmiku kaalu.
Sageli hindavad loomaomanikud oma koera kaalu väga valesti. Oleks mõistlik regulaarse loomaarsti külastuse ajal oma loomi kaaluda. Liiga väikese doosi korral ravimid ei mõju ja võib koguni välja kujuneda resistentsus kasutatava ravimi osas. - Tuleks teada ka, et mõned ussirohud mõjuvad ainult ümarussidele, rõõmustades sellega soolestikus elavat paelussi. Küsi ravimi kohta lähemalt apteekrilt või loomaarstilt.
- Osa ravimeid on tehtud spetsiaalselt loomadele meeldiva maitsega, mida on kerge manustada.
- Ussirohtusid on looma jaoks erineva taluvusega, toimekiirusega ja efektiivsusega.
Ussirohi kassile
- Kassidele sobivad hästi turjale manustatavad täpilahused. Täpilahuseid on mugav ja lihtne kasutada.
- Kasside puhul ei tohiks alahinnata paelussi nakkust. Paelussi vaheperemeheks on teod, hiired ja kirbud, keda hoolas kass end lakkudes alla neelab.
- Sageli ütlevad kassiomanikud, et kuna loom õues ei käi, pole mõtet parasiiditõrjet teha. Kassid saavad nakkuse ka meie välisjalanõusid uudistades ja seejärel hoolikalt oma käppasid uuest informatsioonist puhtaks lakkudes.
Suvel kaitse oma lemmikut ka puukide eest
Suvisel ajal on väga oluline oma loomi kaitsta ka puukide eest. Puugid kannavad edasi mitmeid haigusi, mida on lihtsam ja odavam ära hoida, kui diagnoosida ja ravida.
Puukide tõrjeks on saadaval tilgad turjale tilgutamiseks (täpilahused), puugitõrje kaelarihmad ning isegi -tabletid.
Koostöös oma loomaarstiga leiate kindlasti oma lemmikloomale mugavaima ja meelepärasema preparaadi.
Loe ka neid:
- Sääsetõrje koerale – eriti oluline lõunariikidesse reisides
- Puugid – kuidas koera puukide eest kaitsta?
Autor: Eve Kinnunen, Põlva Väikeloomakliiniku loomaarst