C-vitamiin on antioksüdant. Kas C-vitamiin aitab kiiremini terveks saada? Millistes toiduainetes on kõige rohkem C-vitamiini?
C-vitamiin on mulle meelde jäänud lapsepõlves saadud kollaste pisikeste pallikujuliste kommidena, mis olid pealt magusa glasuuri, samas seest hapuka maitsega. Praegugi tulevad paljud selle sama sooviga apteeki ning väikeste laste silmad lähevad särama seda purki nähes.
Soov on kõigil üks, läbi selle turgutada oma immuunsüsteemi, et pikk sügis-talvine periood vapralt vastu pidada.
C-vitamiin on antioksüdant
C-vitamiin ehk askorbiinhape on antioksüdant, mis aitab ennetada vabade radikaalide poolt tehtavaid rakukahjustusi ning aitavad ära hoida oksüdatiivset stressi.
Oksüdatiivne stress on olukord, kus oksüdatiivsete stressorite ja antioksüdantide omavaheline tasakaal on häiritud ja ülekaalus on oksüdatiivsed stressorid.
Mõõdukas oksüdatiivne stress kaitseb organismi
- Teatud lühiajaline mõõdukas hästi kontrollitud oksüdatiivne stress meie organismis on normaalne nähtus. See on vajalik näiteks organismi kaitsemehhanismide käivitamiseks organismis tõsisemate probleemide kõrvaldamiseks.
- Samas on kestev sügav oksüdatiivne stress südame- ja veresoonkonna haiguste, kasvajate, suhkurtõve, reumatoidartriidi jt haiguste tekkemehhanismis üks oluline komponent.
Lihtsalt öeldes C-vitamiin kui antioksüdant aitab lühendada organismis haigusperioodi pikkust ning kergendada haiguse kulgu. See on ka põhjuseks, miks C-vitamiini sügis-talvisel perioodil toidulisandina juurde tarvitatakse.
Parimad C-vitamiini allikad
Parimateks C-vitamiini allikateks on:
- kibuvits,
- astelpaju,
- paprika,
- mustsõstrad,
- murakad,
- maasikad,
- tsitruselised,
- punased sõstrad,
- kapsas,
- brokoli,
- porrulauk,
- kaalikas,
- tikrid,
- vaarikad,
- tomat,
- lillkapsas.
Kaalikas on köögivili, mis ka terve talv keldris seistes säilitab kevadeks väga suured C-vitamiini varud, see oli hea vahend meie esivanematel säilitada tugev organism ka kevadisteks talutöödeks.
Milleks on C-vitamiin vajalik?
C-vitamiin on vajalik:
- naha, igemete, peenikeste veresoonte, hammaste, luude ja sidekoe normaalseks talitluseks;
- immuunsüsteemi tugevdamiseks;
- haavade normaalseks paranemiseks;
- organismi tulnud foolhappe muutmiseks folaatideks;
- mitteheemse (s.o taimsetest allikatest pärit) raua imendumise suurendamiseks.
Kuidas C-vitamiini võtta?
Maksimaalne C-vitamiini annus haigusperioodil on 1000mg. Sellist annust tohib võtta mitte pikemalt kui 10 päeva järjest.
Oluline on nõustada inimesi antud vitamiini õigesti kasutama, sest 1000mg korraga kehas ei imendu ning vesilahustuva vitamiinina tuleb see kehast lihtsalt välja.
Kehas imendub korraga 200mg C-vitamiini, sellisel juhul võiks maksimaalse annuse saamiseks võtta 200mg viis korda päevas. Nii on imendumine maksimaalne.
Kellel on C-vitamiini rohkem vaja?
C-vitamiini suurem puudus tekib
- suitsetajatel
- nn beebipillide kasutajatel
- erinevate seedeprobleemidega inimestel
- allergiaravimite pideval kasutamisel
C-vitamiin toidus
C-vitamiini soovituslik ööpäevane annus on 80-100mg.
Soovitatud päevane tarbimiskogus 100 mg sisaldub keskmiselt näiteks:
- 12 g kibuvitsamarjades
- 60 g astelpajumarjades, paprikas või petersellis
- 80 g mustsõstardes
- 200 g punasõstardes
- 250 g kaalikas
- 230 g valges peakapsas, apelsinides, mandariinides või sidrunites
- 330 g karusmarjades
C-vitamiini puudus
C-vitamiini pikaajaline puudus põhjustab skorbuuti, mida omal ajal täheldati näiteks meremeestel, kes ei saanud üksluisest toidust piisavas koguses C-vitamiini.
Skorbuudi tunnused on igemete veristus, hammaste liikumine ja väljalangemine, õrnade veresoonte tõttu nahal tekkivad verevalumid ja sisemine verejooks, liigesevalud, südamehäired ning lihaste atroofia ehk nõrgenemine. Arenenud maades ei ole see enam sagedasti esinev haigus.
C-vitamiini valikuga saab tutvuda SIIN.
Vitamiinid ei anna kehale energiat
Vitamiine on inimesel vaja parajas koguses, seega nende pidev puudejääk või liigtarbimine on organismile kahjulik.
Oluline on teada, et vitamiinid ei anna organismile energiat, need ei ole nn energiapommid ning kindlasti ei asenda nad toitaineid ega mitmekülgset söömist.
Söödav toit ei peaks olema maotäide, vaid kvaliteetne kütus, mis hoiab meid liikumises.
Organism saab soovitud vitamiinid ja mineraalid siiski kõige paremini kätte toidust.
Selleks peame tegema aga ise vajalikud sammud, et aidata oma kehal seda teha – puhkame piisavalt, liigume värskes õhtus ja mõtleme läbi mida ja kui palju sööme. See on parim, mis me ise teha saame ning kui sellest jääb väheks, siis saame nõu ja abi paluda apteegist.
Autor: Merilin Israel, Südameapteegi farmatseut