Sügiseti hakkavad tavaliselt vaevusi põhjustama väljaravimata põletikulised protsessid. Samuti annavad tunda lõplikult taastumata vigastused või kulunud liigesed. Tore oleks selleks puhuks soojale maale lennata või nautida tervisvett sanatooriumis, kuid abi leiab ka apteegist.
Mis põhjustab liigesevalu?
Liigesevalu on üks kõige enam esinevatest kaebustest. Liigesevalu võib haarata ainult ühe liigese, aga valutada võivad ka kõik liigesed. Põhjusi, miks liigesed valu tegema hakkavad, on erinevaid. Valu võib ilmneda pärast sportlikku pingutust või rasket füüsilist tööd, aga ka sundasendist või valedest töövõtetest tingitud ülekoormuse tõttu. Lisaks sellele tekitavad valu ägedad vigastused ehk traumad (näiteks kukkumine või väänamine), liigesehaigused (näiteks liigesereuma), pahaloomulised haigused, ülekaal ja passiivne elustiil.
Mida eakam on inimene, seda tõenäolisemad on liigeseprobleemid, kuna liigesed vanuse kasvades kuluvad. Vanemaid inimesi kimbutavad traumad sagedamini ning ka ülekoormusvigastused kipuvad neil kergemini tekkima. Noored taastuvad ülekoormusest kiiremini, aga vanema inimese liigesed ja organism tervikuna vajavad taastumiseks pikemat aega.
Liigesed võivad valutada ning paiste ja põletikuliseks minna.
Jättes tekkinud valu ja põletiku tähelepanu ja ravita, muutuvad valud krooniliseks.
Kui traumast või eelnevast haigusest pole taastutud ja liigest koormatakse, siis põletikuline ala laieneb ja süveneb, liigesed muutuvad jäigaks ja valusaks. Liigesevalude korral pole alati kasu vaid ravimitest.
Enim levinud liigesehaigused
- Osteoartroos on kõige levinum liigesehaigus, mille korral põhjustab valu ja liikuvuse piiratust liigesekõhre kulumine.
- Reumatoidartriit on põletikuline protsess, millesse võivad olla kaasatud kõhred, kõõlused, lihased ja mitu liigest korraga.
- Osteoporoos on kogu keha luustikku hõlmav haigus, mille tõttu luude mass väheneb, luud muutuvad hapraks ja suureneb luumurrurisk.
- Podagra on ainevahetushäire, mille tagajärjel ladestuvad kusihappesoolad liigestesse. Liigesed muutuvad jäigaks ja valulikuks.