Veenilaiendid on eelkõige sääre või reie siseküljele tekkivad sinakat värvi veenikomud – laienenud ja nähtavad veenid, mis ajapikku suurenevad.
Üldjuhul saavad need alguse väiksemate veenide haigestumisest. Pindmised veenid ei suuda sidekoe nõrkuse tõttu juhtida verd tagasi südame poole ning laienevad. Ümbritsevas koes võib tekkida põletik, mis haarab järjest suuremat osa veenidest ning probleem süveneb veelgi.
Enamjaolt (75%) on veenilaiendid siiski kerge ehk kosmeetiline probleem. Veenilaiendite süvenedes võib veenihaigus aga muutuda krooniliseks ning kuna verevarustus on halvenenud, võib nahk veenilaiendite piirkonnas muutuda kuivaks ja õhemaks. Kergemini võivad tekkida nahasügelus või -ärritus, hüperpigmentatsioon. Harva võivad puuduliku verevarustuse tõttu esineda isegi haavandid. Enim tuntavad sümptomid on aga väsimus, valu ja raskustunne jalgades. Võivad tekkida ka tursed jalgadel, krambid sääremarjas või alajäsemetel. Enim avalduvad sümptomid õhtupoole ja sooja ilmaga päevadel ning eriti pärast pikka jalgadel olekut või istumist.
Veenilaiendite tekkepõhjused on erinevad. Probleem puudutab nii naisi kui ka mehi, küll aga on naistel veenilaiendite esinemissagedus kolm korda suurem. Veenilaiendite teket võivad soodustada rasedus ning selle ajal toimuvad hormonaalsed muutused naise organismis, ülekaalulisus, pikaaegne jalgadel olek või ka istuv töö- või eluviis, pikaaegne sundasendis viibimine, rohke kuumus. Oma roll on ka geneetilisel eelsoodumusel.
Veenilaiendite konservatiivne ja invasiivne ravi
Invasiivne ravi kujutab endast erinevad operatsiooniprotseduure, mille vajaduse ja ka konkreetse meetodi valib vastavalt haiguse raskusastmele arst. Invasiivne ravi on mõeldud eelkõige kroonilise veenihaiguse raviks. Kõigepealt tuleks konsulteerida perearstiga, kes vajadusel suunab patsiendi edasi kirurgi vastuvõtule.
Konservatiivse ravi põhimõtteid saab kasutada ka veenilaiendite ennetamiseks ning probleemi süvenemise ärahoidmiseks.
-
Elustiili muutused
Tuleks vältida pikaaegset seismist või istumist, suurendada üldist aktiivsust ja rohkem liikuda. Kõige lihtsamad viisid valu, turse ja ebamugavustunde leevendamiseks on jalgade ülestõstmine, mida võiks teha kolm-neli korda päevas 20–30 minutit, ning erinevad võimlemisharjutused jalgadele (nt varvaste ja labajala sirutamine ja painutamine).
-
Kompressioonravi
Üks kõige efektiivsemaid meetodeid nii veenilaiendite ennetamiseks kui ka juba süvenenud probleemi korral on kompressioonisukkade, -sukkpükste või -sokkide kasutamine. Tugevam surve pahkluu piirkonnas ning säärel soodustab verevarustuse paranemist jalgades. Valida tuleks vahend, mida suudetakse kanda terve päeva jooksul ning iga päev. Need lahendused on olemas nii meestele kui ka naistele ning erineva tugevusastmega vastavalt probleemi tõsidusele. Nõu võib küsida nii arstilt, pereõelt, apteekrilt kui ka spetsiaalsetest meditsiinivahendeid müüvatest tervisepoodidest, kus tegeletakse kompressioonisukkadega.
-
Venotoonikumid
Venotoonikumidel on veeniseina tugevdav ning veeniseina läbilaskvust vähendav toime, mis parandab verevoolu ja vähendab turset jalgades. Kuur võiks kesta vähemalt 2–4 nädalat. Eestis on saadaval nii bioflavonoide sisaldavad geelid kui ka seespidiseks kasutamiseks mõeldud preparaadid. Näiteks trokserutiini sisaldav Troxevasin on apteekides olemas nii geeli kui ka kapslitena. Trokserutiin kuhjub veenide endoteeli kihti ning hoiab ära oksüdatsiooniprotsesse, mis võiksid veene kahjustada. See vähendab väikeste veresoonte ehk kapillaaride läbilaskvust ja haprust, hoides ära rakumembraanide kahjustuse. Sümptomitest leevenevad tursed, väheneb valu jalgades ja paranevad ka patoloogilised muutused, mis on tingitud veenide puudulikkusest.
Veenilaiendite ärahoidmiseks ja veenihaiguse süvenemise vältimiseks on vaja tunda veenilaiendite olemust ning teada, et vaevusi leevendab regulaarne liikumine ja asendiravi. Abi on kompressioonisukkadest ning kasutada võib ka sümptomeid leevendavaid geele ja suukaudseid preparaate. Ehkki enamasti on veenilaiendid kosmeetiline probleem, tuleks selle süvenemisel kindlasti konsulteerida arstiga.